Naše fenky

Dospěláci:

 • By My Love Taien alias Majla
 • Toffifee Taien alias Tofee
 • Hakuna Matata Taien alias Hooky
 • Joplin Taien alias Jupí

  Hosté:
 • Britta z Nového Lichtenbergu alias Berta
 • Yadiel Jamilstar Fanta alias Foxy

  Senioři:
 • Waikiki Taien alias Wiki

  Ve vzpomínkách
 • Toyen Taien alias Tori
 • Nikita Taien alias Nikča
 • Chantal Taien alias Chanti
 • Chispa Taien alias Chispík
 • Amádea Whiteline czech alias Méďa
 • Gara z Veselé rodiny alias Garča,
 • Felice z Vesele rodiny alias Líza,
 • Beky Fillův dvůr alias Beky,
 • Brebis Blanc Taien alias Brenda

  "Tofee" Toffifee Taien
  [rodokmen] [fotogalerie]

  2023: Už tu je s námi skoro dva roky a já jsem o ní stále nic nenapsala a přitom by se zrovna o Tofínce dalo napsat tolik.... Tofee se k nám vrátila, když jí byl cca rok a půl, a asi to do té doby neměla úplně jednoduché. Vyrůstala vedle majitele na vozíčku a vůbec nerozuměla světu, neustále někam táhla a vůbec nechápala, proč se na ní lidi zlobí a co má vlastně dělat. Všichni jí přitom tak milovali, ale holt citlivá duše bílého ovčáka v období dospívání potřebuje hranice a potřebuje vysvětlit, jak ten svět funguje...
  Zhruba po dvou měsících u nás tak jako by najednou Tofee úlevou vydechla - celá rozkvetla, všechny lidi začala vítat, těšila se z každé pozornosti. Zpětně mám pocit, že jsem asi na ní občas byla přísnější než běžně na psy bývám, neustále jsem jí usměrňovala, ale paradoxně si Tofča z toho moc nedělala.
  A jaká tedy Tofee je? Je temperamentní, je chytrá, je veselá, je citlivá, miluje balónky a běhání. Tofee je mou první volbou na psího parťáka na různé výlety a projížďky, protože je naprosto nekonfliktní ke všem psům, lidem, protože absolutně nemá lovecké tendence a protože má velmi rychlé reakce a dá se snadno ovládat na volno (paradoxně - když je vodítku, tak má stále tendence někam táhnout a úplná pohoda to není). Tofee je ovladatelná všemi členy naší rodiny, je jí jedno, kdo jí vezme na procházku, děti jí můžou lézt po hlavě a neřeší je. Ve smečce je na posledním místě, nemá ráda konflikty a nějak nepochopila, že by měla o něco bojovat :-))

  Tofee je dcerou naší "Hooky" Hakuny Mataty Taien, je z vrhu ze zahraničního krytí, kde se narodilo 10 štěňátek. Tehdy jsem řešila velké dilema, zda bych si neměla nechat po Hooky dceru. Otec vrhu Simply one Igor "Oskar" je po australském otci Snoweyriver Rain Spirit a fence Twix, která pochází z velmi známé a úspěšné chovatelské stanice Horsebo v Dánsku. No ale vzhledem k tomu, že jsme v té době čekali dvounohý přírůstek do rodiny, tak jsem nakonec odolala pokušení a štěňátko si nenechala. To že se k nám Tofee nakonec vrátila, tak beru trošku jako osud tedy :-))   

  info:
  jméno: Toffifee
  chovat. stanice: Taien
  datum narozeni: 2.6.2019
  typ srsti: dlouhá
  otec: Simply One Igor
  matka: Hakuna Matata Taien
  rtg kyčlí: 1/1 - HD B
  rtg loktů: 0/0 - ED 0
  rtg ramen: OCD n/n
  DM: dm/n
  Audiometrie (BAER): ok
  DOV: ok
  MDR: +/+


  Na začátek

  "Tori" Gch. Toyen Taien
  [rodokmen] [fotogalerie]

  2015: Co o Torče říci jiného, než že letos se z ní stala paní dokonalá, složila canisterapeutickou zkoušku, splnila podmínky pro titul Grandšampiona, a je prostě zlatá - hodná, spolupracující, snaživá, poslušná v hlavě má vše srovnáno. Zároveň je to velmi milá bytost, nikam se nesnaží procpat, své si hlídá, ale mile :-) Torčinou oblíbenou činností je obíhat husy a pást je. Husy nám ovšem povyrostly a už s Torčou moc nespolupracují, má tedy těžkou práci. Další její záliba je aportování čehokoliv, už je naprosto jasné, že největší odměnou je pro ní slovo: podej :-)
  duben 2014: Najednou člověk vidí, jak ten čas rychle letí, Torinka vyrostla, je z ní krásná velká holka, stále neuvěřitelně milá a pohodová a snaživá. Torča je takovej mišmaš všech mých milovaných ovčáků, jedna její babička je Chantal, druhá je Breňuška, prababička Garuška, dědeček je nezapomenutelný Otso, a tatínek je Obsidián. Občas v Torče zahlédnu rysy některého z nich, ale pak si říkám, jestli to není jen mé přání :-) Když byla malinká, tak mi velmi připomínala Garču, ale teď bych už asi napsala, že prostě Torinka je Torinka, další jedinečná .... a jaká tedy Torča je? temperamentní fenka, k cizím neutrální, k vlastním velmi loajální, ve smečce je nekonfliktní, až submisivní, a v jakýchkoliv podmínkách miluje aportíky a v očích má stejné jiskřičky jako její babička Brenda ... Z chovatelského hlediska ještě musím zmínit její dva sourozence: Tarju a Tartuffa, oba na výstavách taktéž výborní a hlavně oba také HD A, ED 0/0.
     leden 2013: Torinka je takové naše vyrostlé štěňátko. Kdybych jí měla charakterizovat jedním slovem, znělo by jednoduše: milá. Prostě Torča je pohodář, rozdává dobrou náladu, všechno miluje, svět jí baví :-) více o Torče doplníme později :-)

    

  info:
  jméno: Toyen
  chovat. stanice: Taien
  datum narozeni: 4.7.2012
  typ srsti: krátká
  otec: Otso´s Obsidian Taien
  matka: Karita Taien
  rtg kyčlí: 0/0 - HD A
  rtg loktů: 0/0 - ED 0
  DM: dm/n
  Audiometrie (BAER): ok
  DOV: ok
  MDR: +/+

  zkoušky:
  Canisterapeutická zkouška


  výst. výsledky:
  Klubová výstava Čistá u horek 2013 - V1, CAJC, Nejlepší mladý
  Klubová výstava Rozkoš 2013 - V1, CAJC, Nejlepší mladý
  2.11.2013 - MVP Praha - V1, CAC - splněn JUNIOR ŠAMPION
  3.11.2013 - MVP Praha - V1, CAC, res. CACIB
  4.1.2014 - NVP BRNO - V1, CAC, Národní vítěz 2014
  19.4.2014 - SV Svojanov - V1, CAC, Vítěz speciální výstavy, splněn KLUBOVÝ ŠAMPION
  .......... splněn titul český šampion a grandšampion

  Na začátek

  "Berta" Britta z Nového Lichtenbergu
  [rodokmen] [fotogalerie]

     říjen 2013: Bertička nebyla tak úplně plánovaná, ale jak se říká, člověk míní - osud mění, takže se Bertička stala také členem našeho teamu. Bertička mi padla do oka, když jsem se byla podívat na štěňátka na kozí farmu nedaleko Českého Švýcarska. Za pár dní s námi odcestovala domů. Berta má milou klidnou povahu, nikam se necpe, je velmi podrobivá, mazlivá, oproti živlu Waikiki je to příjemná změna, protože Bertička se nevrhá na každého a já nemusím být neustále ve střehu, co by kde mohla natropit. Berta je zatím velmi hezké a líbivé štěňátko, na svůj věk má velmi krásnou stavbu těla, černý pigment, ..., zajímavost je, že Bertina babička je Daien Dingo Taien, takže Berta prostě do naší rodinky prostě patří tak jako tak :-)   

  info:
  jméno: Britta
  chovat. stanice: z Nového Lichtenbergu
  datum narozeni: 05/07/2013
  typ srsti: dlouhá
  otec: Derin Nubika
  matka: Aireen Mystery of White
  rtg kyčlí: 0/0
  rtg loktů: 0/0
  Audiometrie(BAER): OK
  MDR: +/+
  DM: n/n
  Dědičné oční vady (DOV): 2014-ok


  výst. výsledky:
  Speciální výstava 2014 - výborná

  Na začátek


  "Wiki" Waikiki Taien
  [rodokmen] [fotogalerie]

     září 2013: Wiki je naše další naděje do budoucna, dcera Chantalky a Bugsyho. Ze začátku to vypadalo, že Wiki bude klidná a pohodová holčička. Mnooo, pohodová je stále, ale když už zůstala doma jediná, tak klidnost hodila za hlavu a každý den ukazuje, že je temperamentní a nadšená a že nás všechny miluje, a že miluje i všechny ostatní a že přeci svět je tak skvělé místo, kde se dá dělat tolik skvělých věcí, že se to někomu nelíbí - jeho problém - protože Wiki to tu všechno přeci miluje :-)

    

  info:
  jméno: Waikiki
  chovat. stanice: Taien
  datum narozeni: 26.5.2013
  typ srsti: krátká
  otec: Bugsy Nubika
  matka: Chantal Taien
  rtg kyčlí: 0/0
  rtg loktů: 0/0
  Audiometrie(BAER): OK
  MDR: +/+
  DM: n/n po rodičích
  Dědičné oční vady (DOV): 2013 OK


  výst. výsledky:
  první výstava :-) MVP Praha 3.11.2013 - Velmi nadějná 1

  Na začátek

  Chantal Taien
  [rodokmen] [fotogalerie]

  2014: Už by se asi slušelo o Chantě napsat něco lepšího než, že je raubíř, protože tuto funkci převzala její dcera Wiki, Chantal je naše číslo jedna (promiň Uníku), je to naše šéfka, sebevědomá fena, nekompromisní a dominantní ve smečce, ale i přes to poslušná a spolehlivá. I ve chvíli kdy si srovnává pořádek ve smečce stačí malé napomenutí a Chanta se rozvlní radostí nad pozorností, kterou se jí dostává a okamžitě je z ní nadšenec, rychle utíká pro klacíček nebo cokoliv, co si myslí, že mi udělá radost, naposled mi přinesla dětskou plastovou lopatičku z pískoviště - nerozkousanou - to mi udělalo velkou radost :-) Chantu minulý rok potrápil zánět dělohy, takže je již v "seniorech" ale rozhodně se tak nechová a ani tak nevypadá, stále je to krásná fena, pro mě ztělesnění ideálu :-) Z Chovatelského hlediska musím zmínit jejího bratra Cherokeeho - jednoho z nejúspěšnějších pracovních psů - mistra ve výkonu záchranářských psů, její sestru Jch. Chispu, Cherokeeho, atd, prostě Garče se "Cháčka" moc povedli ... :-)
     2007: od malinka raubíř, na fotkách z dávna je to červený obojek, ucho sem, ucho tam :-) je to náš nezbedný vodník, miluje aportování klacíků z vody. Vlastně miluje jakékoliv hry a pohyb. Šany je srandistka, ale velmi ráda spolupracuje, celý svět je pro ní jen místo, kde se má blbnout a objevovat neobjevené - a tímto způsobem i cvičíme :-) k oboustrané spokojenosti a zábavě. Doufám, že Šantě její nakažlivá radost ze života a optimismus zůstane hooodně dlouho. Ke všem lidem i psím kamarádům je venku přátelská ale za plotem si hlídá to "svoje".

    

  info:
  jméno: Chantal
  chovat. stanice: Taien
  datum narozeni: 31.12.2006
  typ srsti: krátká
  zkoušky: ZZO, ZOP, LA1
  rtg kyčlí: DKK 0/0 - HD A
  rtg loktů: DKL 0/0 - ED O
  BAER: OK, oboustranně slyšící
  MDR: +/+ (negativní)
  DM n/n
  výst. tituly: BOB + BBI Světový vítěz 2008, BIS + BOB + Vítěz speciální výstavy 2010, BIS + BOB + Vítěz speciální výstavy 2011, klubový šampion KBO, klubový šampion Slovenska, Národní vítěz, BIG IV, X x BOB, Český junior šampion, Slovenský junior šampion, Český šampion, Slovenský šampion, Český grandšampion, .....

  Na začátek

  Chispa Taien
  rodokmen + fotogalerie

  2014: K Chispíkovi by se hodilo už také napsat něco dospělejšího :-) teď, když už je jí sedum... Jenže na Chispě její věk taky není moc vidět, ale určitě můžu napsat, že zmoudřela, vše má na háku a pod kontrolou. Je z ní pohodová fena, která si náležitě umí vychutnávat klid, ale i procházky, která ví, že musí ohlídat celé naše království a bez ní by to nešlo :-) Chispa je sestrou Chantal, obě holky jsou úplně jiné, ale každá má své kouzlo a teď po těch x letech musím napsat, že je velkou škodou, že je Chispík ve stínu Chantal, protože ač je jiná, tak je to fenka vynikajících kvalit a já stále děkuji osudu, že u nás zůstala :-)
    2007: Tak nevím, odkud se to do těch našich dlouhosrsťand dědí, Chispa je celá malá Méďa. Chispa je enormě veselej pejsek, absolutně miluje všechny tvory, ty dvounohé nejvíce. Je neustále plná energie, plná nadšení a radosti. Na rozdíl od ségry jí nebaví aportování z vody, ale velmi jí baví aportovat, či spíše tahat za srst na ocase, všechny jež jsou aportováním zaneprázdnění. Přečtěte si více o Chispě na její stránce

    

  info:
  jméno: Chispa
  chovat. stanice: Taien
  datum narozeni: 31.12.2006
  typ srsti: dlouhá
  rtg kyčlí: DKK 0/0 - HD A
  rtg loktů: DKL 0/0 - ED O
  MDR: +/+ (negativní)
  výst. tituly: BOB, Český junior šampion, Nejlepší fena plemene, Nejlepší mládí speciální výstavy Svojanov 2008, 2 x CAJC, CWC, výborná, velmi nadějná
  Na začátek

  Nikita Taien
  [rodokmen] [fotogalerie]

     červen 2010: Nikča je byla do nedávna nejmladší posilou našeho týmu. Bydlí společně s Elvisem nedaleko od Prahy. Nikča je celá maminka Méďa, jen je chytřejší, krásnější, a hlavně mladší :-) samozřejmně je to nezbeda, je velmi aktivní, balonkový a klacíčkový nadšenec. Pomalu vyrůstá z "dětského" období a stává se z ní pohodová společníce, přiměřeně temperamentní a vždy v dobré náladě. Niki miluje vodu, v minulém životě jistě bývala kachna ... asi i velmi hladová kachna, protože drouho největší láskou je pro Nikču papání. První láskou pak samozřejmně její panička :-)

    

  info:
  jméno: Nikita
  chovat. stanice: Taien
  datum narozeni: 15.3.2010
  typ srsti: dlouhá
  rtg kyčlí: DKK 1/1 - HD B
  rtg loktů: DKL 0/0 - ED O
  DM: n/n
  MDR: +/+
  výst. výsledky:
  Speciální výstava BŠO 2011 - třída mladých (5 fen) - Výborná 1, CAJC, NEJLEPŠÍ MLADÝ


  Na začátek
  Amádea Whiteline czech (Méďa)
  [rodokmen] [fotogalerie]

     Představte si Méďu :-) chlupatého plyšového medvídka - tak to je přesně naše Amádea. Méďa je pejsek mého 12ti letého bráchy Pavla. Když se jako malá u nás už skoro zabydlela, odjela jsem na rok do zahraničí na zkušenou. A co mě doma přivítalo? Obrovská vysmátá chlupatá koule zvaná Méďa. A jak jí můj bratr zvládnul vycvičit? Vtipně :-) Když po ní chcete něco víc než sední, lehni, pocem, nebo štěkej, kouká na vás rozesmátě a vrtí ocáskem (jako že vo co de, já jsem hodná) a nebo vám jde rovnou pro balónek. Neboť Balónek je Médino druhé já, svět bez balónku je pro ní jako nebe bez hvězd. Co se týče výstav, tak Méďa začla bodovat s pochopením povelu zůstaň. Nejdřive na krajské výstavě v Mladé Boleslavi - odnesla si krajského vítěze no a pak udělala díru do světa na speciální výstavě pro bílé ovčáky ( cca 60 psů) a rovnou to vyhrála celé (V1,CAC,VSV,BOB,BIS) Nuže, naše vysmátá, přátelská, nebojácná a vždy veselá Méďulka :-)

  info:
  jméno: Amádea
  chovat. stanice: Whiteline Czech
  datum narozeni: 31.5.2004
  typ srsti: dlouhá
  rtg kyčlí: HD B - 1/1
  rtg loktů: ED 0, negat.
  MDR: +/+ (negativní)
  výst. tituly: klubový šampion, BIS + BOB + Vítěz speciální výstavy 2006, krajský vítěz, X x CAC, res. CAC, CAJC, vítěz třídy

  Na začátek

  Gara z Veselé Rodiny (Garča)
  [rodokmen] [fotogalerie]

     Garuška je můj druhý ovčák, je to ideální rodinný pes, je velmi chytrá, nekonfliktní, veselá a přátelská. Garča je aportér, svůj volný čas tráví tím že schromažduje klacíčky na zahradě a dělá z nich třísky. Její nejobl íbenější slovo je "přines". Gara velmi dobře rozlišuje různé situace, ke všem lidem je přátelská, ale běda jestli se jí někdo nelíbí svým chováním či "smrdí" v tomto případě je sebevědomá a nemá problém zasáhnout a obránit mě.
  Garča prošla sportovním výcvikem, bezproblémů kouše na rukáv, chodí po žebříku, vypracovává stopy. Gara prošla úspěšně i testem Finské armády pro výběr psů, kterých se normálně zůčastňují pouze němečtí ovčáci. Rovněž na výstavách si vede výborně a je českým i klubovým šampionem.

  info:
  jméno: Gara
  chovat. stanice: z Veselé Rodiny
  datum narozeni: 3.3.1999
  typ srsti: krátká
  rtg kyčlí: HD B - 0/1
  zkoušky: ZOP, ZPU1, BH
  výst. tituly: Český šampion, klubový šampion, český veterán šampion, 5 x CAC

  Na začátek

  Brebis Blanc Taien (Brenda)+ 21.10.2012 Ve vzpomínkách
  [rodokmen] [fotogalerie]

     Brenda je taková naše modelka. Kdo ji pozná pochopí :-) Brenda se u nas narodila, Beky je maminka a tatinkem je Kim Restinga. Ač se to nezdá, tak Brenda v současné době doma vládne, je to magor do klacíčků, rychlá, poslušná fenka, která každým pohybem vyjadřuje radost ze života, vždy připravená k legraci. Brenda úspěšně prošla bonitaci v roce 2004, RTG kyčlí 0/0, na klubové výstavě byla Výborná  info:
  jméno: Brebis Blanc
  chovat. stanice: Taien
  datum narozeni: 3.3.2002
  typ srsti: krátka
  rtg kyčlí: HD A - 0/0
  MDR: +/+ (negativní)
  výst. tituly: Výborná - klubová výstava, vítěz třídy

  Na začátek

  Felice z Vesele rodiny (Líza) + 02/01/2012 Ve vzpomínkách
  [rodokmen] [fotogalerie]

     narozena v srpnu 1998.

     Lizina je náš první ovčák, vlastne vůbec první pes. Jí děkuji za to, že se mi splnila všechna moje největší dětská přání, jí také děkuji za to, že mi ukázala svět, kde jsem potkala spoustu super lidí a zažila hafo podařenejch věcí. Je to fenka s už klidnou a přátelskou povahou a ačkoliv život jí nachystal cestu trnitou vzhledem k zdravotnímu problému zvanému dysplazie, ona vše snáši v pohodě, ani nezakňučí, vždy k Vám přijde, sedne si, dá vám pac, a spokojeně se usmíva. Jen ti zajíci už jsou pro ní nějak moc rychlý v poslední době. Líza je v naši smečce braná a hlavně uctívaná jako vůdce :-)


  Na začátek

  Beky Fillův dvůr + 3.6.2010 Ve vzpomínkách
  [rodokmen] [fotogalerie]

     Beky je naše babička, fenka jež si už u nás užívá důchodu, je stále velmi vitální a absolutně bez zdravotních problémů. Beky se k nám dostala v jejích 4 letech - do té doby byla "kotcovým psem". Něco víc než pocem a sedni bere jako nebetyčnou buzeraci. Beky je přátelská ke všem lidem, ke psům je to jak kdy :-) Beky má můj obdiv díky své vytrvalosti, je to mohutná, skvěle stavěná fenka, vždy dobře naladěná a vděčná za každé pohlazení. Beky pochází ze slavného vrhu "B" Fillův dvůr, stejně jako Basco - nejůspěšnější pes svých dob a Belfast a další

  info:
  jméno: Beky
  chovat. stanice: Fillův dvůr
  datum narozeni: 31.3.1997
  typ srsti: krátká
  rtg kyčlí: HD A - 0/0
  výst. tituly: CAC, res. CAC, vždy výborná

  Na začátek
   
  © Schmidt 2006